Historia

Klub sportowy w Dorohusku został założony 23 kwietnia 1968 r. Na początku występował pod nazwą Kolejarz Dorohusk. W latach 80-tych zespół Kolejarza brał udział w rozgrywkach klasy międzyokręgowej chełmsko-zamojskiej oraz okręgowej.

Pod koniec lat 90-tych, już jako Granica Dorohusk, drużyna była czołowym zespołem ChOZPN, występując w rozgrywkach IV ligi chełmsko-zamojsko-kielecko-tarnobrzeskiej.

W 1997 r. Granica Dorohusk, której trenerem był wówczas Anatol Obuch, wystąpiła w fazie centralnej piłkarskiego Pucharu Polski, przegrywając u siebie mecz z AZS Podlasie Biała Podlaska 1:3 po zaciętej walce. Spotkanie to sędziował późniejszy międzynarodowy arbiter Grzegorz Gilewski z Radomia.

Początek trzeciego tysiąclecia był również udany dla zespołu z Dorohuska, który w sezonie 2001/2002 bezdyskusyjnie zajął pierwsze miejsce w lidze okręgowej, strzelając w 28 spotkaniach aż 228 goli, a tracąc zaledwie 19! Drużyna Granicy, trenowana przez Stanisława Cybulskiego, gromiła przeciwników, m.in. pokonała Vitrum Wola Uhruska aż 23:0! Granica uzyskała awans do IV ligi lubelskiej, w której grała przez dwa sezony. Prezesem Klubu był wówczas Ryszard Szuryga, a Wiceprezesem - Jan Słomka. W pierwszym sezonie utrzymanie wywalczyła w ostatnim meczu, pokonując u siebie Czarnych Dęblin 2:1. Trzon zespołu stanowili wówczas m.in.: Arkadiusz Słomka, Sławomir Tatysiak, Robert Mirosław, Krzysztof Ruszkiewicz, Jakub Turewicz, Tomasz Grzywna, Piotr Skrzypczyński, Arkadiusz Maksymowicz, Grzegorz Swiderski. W meczach Granica - Wisła Puławy (4:3), Granica - Stal Kraśnik (4.3) nie lada wyczynem popisał się S. Tatysiak, zdobywając wszystkie bramki dla zespołu z Dorohuska. W tabeli najlepszych strzelców zajął czwarte miejsce z 19 trafieniami.

W kolejnym sezonie Granica spadła do ligi okręgowej, a po roku do klasy „A”. Kolejne lata nie były zbyt udane dla klubu z Dorohuska, który na kilka sezonów zatrzymał się w najniższej klasie rozgrywkowej prowadzonej przez ChOZPN. Zespół powrócił do ligi okręgowej w 2008 r.

W szóstym sezonie gry wywalczył awans do czwartej ligi, pokonując w bezpośrednich pojedynkach Start Krasnystaw 5:1 na wyjeździe i 2:0 u siebie. Trenerem zespołu był Stanisław Cybulski, a Prezesem Klubu - Dariusz Kamola. Na czwartym froncie Granicy nie szło jednak dobrze i w połowie rundy jesiennej ze stanowiska szkoleniowca zrezygnował S. Cybulski, a jego miejsce zajął Rafał Wiącek. Granica mimo ambitnej postawy spadła do ligi okręgowej, w której gra obecnie. W ostatnich latach trzon zespołu stanowili m.in.: Piotr Kopeć, Łukasz Dyczko, Grzegorz Swiderski, Bartłomiej Zwolak, Alan Chmiel, Patryk Ruszkiewicz, Andrzej Olender.

Z początkiem 2017 roku funkcję grającego Prezesa Klubu objął Arkadiusz Słomka, a trenerem został Marek Grzywna. Klub postawił na szkolenie młodzieży i dzieci już od wieku przedszkolnego, a do pierwszej drużyny wprowadzono więcej wychowanków. Obecnie trzon zespołu stanowią Piotr Kopeć, Patryk Furmanik, Michał Niemiec, Dominik Swatek, Michał Grzywna, Szymon Maliszewski i Kamil Olęder.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości