Jak ubrać dziecko na trening w chłodniejsze dni?

W tym okresie najważniejszy jest odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, że podczas treningu dzieci odczuwają temperaturę zupełnie inaczej niż dorośli. Zarówno wychłodzenie jak i przegrzanie organizmu nie jest dobre dla zdrowia.

Aby zmaksymalizować pozytywne aspekty ćwiczeń na świeżym powietrzu niezbędne jest wyposażenie dziecka w odzież, która zapewni mu nie tylko wygodę, ale również komfortowe ciepło i ochronę przed przegrzaniem.

Bielizna termoaktywna

Koszulka termiczna z długim rękawem i legginsy wchłaniają wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Skóra pozostaje sucha, a ciało nie wychładza się. Warto wyposażyć dziecko w taki komplet – na pewno będzie mu służył nie tylko podczas treningów.

Przykładowa odzież:

Strój treningowy

Na bieliznę termoaktywną wkładamy koszulkę z krótkim rękawem i spodenki trenigowe oraz getry. Taki zestaw sprawdzi się przez większą część jesiennych treningów.

Dres treningowy

W chłodniejsze dni poliestrowa bluza może być kolejną warstwą odzieży do treningu. Dres przyda się również zaraz po zajęciach, aby zapobiec szybkiemu wychłodzeniu organizmu.

Kurtka przeciwwiatrowa

Wiatr jest głównym czynnikiem pogodowym wpływającym na odczuwanie chłodu. Kurtka nie powinna być ani za luźna, ani za krótka. Dopasowana warstwa lepiej ochroni dziecko przed wiatrem.

Przykładowa odzież:

Czapka, rękawiczki i komin

To podstawowy zestaw dodatków, które powinny znaleźć się w szafie małego sportowca. Głowa, szyja i ręce są szczególnie wyeksponowane, dlatego warto chronić je dodatkowo.

Przykładowa odzież:

Kilka porad na koniec:

  1. Jeżeli temperatura i pogoda pozwala na trening w mniejszej ilości rzeczy, to nie ubierajmy dziecka na cebulkę.
  2. Odzież musi być oddychająca! Pot i wilgoć wydostająca się z ciała pozostaje na bawełnianej koszulce i wychładza organizm. W efekcie wygląda to zupełnie tak, jakby dziecko trenowało w mokrej koszulce.
  3. Treningi w chłodniejsze dni są w naprawdę dobre – odpowiednia odzież sprawi, że Twoje dziecko poprawi swoją odporność.